A zenehallgatás Hi-Res Audio formátumban, ha nagy felbontású zenét szeretne, az egyik legújabb trend, és ennek jó oka van. Egy nagy felbontású zenei felvétel pontosan úgy szól, ahogyan a művész a stúdióban rögzítette, és még lényegesen jobb minőségű, mint amit a klasszikus CD-kről ismerünk. Ezzel szemben a tömörített mp3 fájlok, amelyekkel az internet és a különböző streaming platformok tele vannak, hallhatóan veszítenek a hangminőségből és rengeteg részletből. Ha van Hi-Res formátumú zenei gyűjteménye, akkor talán azon gondolkodik, hogyan játszhatná le ezeket a fájlokat az autójában, ideális esetben a minőségromlása nélkül. Ebben a cikkben mindent megtudhat a Hi-Res fájlokról és arról, hogyan hallgathatja meg őket.
Mit is jelent valójában a Hi-Res Audio?
Ahogy a bevezetőben már említettük, a Hi-Res Audio a CD-nél vagy az MP3-nál magasabb mintavételi frekvenciával veszteségmentes hangminőséget biztosít. Az elméletnél maradva, a magasabb mintavételi sebesség több mintát dolgoz fel másodpercenként, amikor az eredeti analóg jelet digitálisra konvertálja. Az eredeti stúdiófelvétel 192 kHz-es és 24 bites mintavételi frekvenciával rendelkezik, és a 9 216 kb/s-os bitrátával átvitt nagy mennyiségű adat miatt ezt követően alacsonyabb minőségű CD-váltóra, nevezetesen 44,1 kHz/16 bites, 1 411 kb/s-os bitrátával tömörítik. Bár az adatmennyiség több mint hétszer kisebb, a hang még mindig viszonylag jó minőségű. A tömörített mp3-fájloknál azonban komoly minőségi probléma lép fel, mivel a tömörített mp3-fájlok bitrátája nagyon alacsony (legfeljebb 320 kb/s), ami majdnem 29-szer alacsonyabb, mint az eredeti felvételé. Az ilyen módon tömörített zenéket gyakran megtaláljuk az olyan streaming-szolgáltatásoknál, mint a népszerű Spotify, az iTunes vagy az Amazon, és nem biztos, hogy felfogjuk, mennyi fontos részletről maradunk le a hallgatás során. A bitráta az egyik fő befolyásoló tényező, amely a hangminőség romlását okozza. Ez alacsonyabb dinamikában, lágyabb mélyfrekvenciás válaszban, gyenge hangzású ütőhangszeres cintányérokban, de mindenekelőtt számos részlet elvesztésében nyilvánul meg. Szerencsére az igényes zenehallgatók számára elérhetőek a nagy felbontású zenék, amelyek a lehető legjobb hangminőséget kínálják. A legnépszerűbb veszteségmentes formátum ma a FLAC, amelyet a DSD, az MQA, valamint az Apple AIFF és ALAC formátumai követnek. A FLAC fájlokat leggyakrabban 96 kHz-es és 24 bites mintavételi frekvenciával hallgathatjuk, de a 192 kHz-es és 24 bites is kivétel. Vagyis pontosan abban a minőségben, amelyben a szerző a stúdióban rögzítette a dalt. Ha nagy felbontásban játssza le kedvenc zeneszámát, hirtelen olyan részleteket és árnyalatokat fedezhet fel, amelyeket eddig nem hallott. És minél többször játsza le a dalt, annál több új hangot és hangszert fog hallani. A Hi-Res formátumokat úgy tömörítik, hogy nem vesznek el hangadatok, és a fájlok lényegesen kevesebb helyet foglalnak, mint az eredeti felvétel. A legfontosabb, hogy ma már többféleképpen is meghallgatja a zenét nagy felbontásban.
Hogyan lehet nagy felbontású zenét szerezni?
A nagyfelbontású zenehallgatás első lépése az, hogy eldöntse, hogy hogyan szeretné kedvenc zenéit Hi-Res minőségben eljuttatni az autójába. Gyakorlatilag két lehetőség van: saját nagyfelbontású zenei gyűjtemény, amelyet például zenei portálokon való vásárlással szerezhet be, vagy előfizethet valamelyik fizetős streaming szolgáltatásra.
1. Tegye hordozhatóvá a zenéjét
Az első módja annak, hogy ne csak az autóban hallgasson nagy felbontású zenét, az ilyen fájlok birtoklása. Hi-Res fájlokat úgy szerezhet be, hogy megvásárolja őket a zenei portálokon, a legnagyobbak közé tartozik a HDtracks, a Qobuz és mások. Vásárláskor több formátum közül választhat, mint például FLAC, WAV, AIFF, ALAC vagy DSD és MQA, 24 bit/44,1 kHz és 24 bit/192 kHz közötti minőségben. Ezután csak töltse fel a fájlokat egy USB-meghajtóra, hordozható Hi-Res lejátszóra vagy okostelefonjára, és máris elérhető közelségbe kerül a nagy felbontású zenehallgatás élménye.
2. Iratkozzon fel valamelyik streaming szolgáltatásra
Ha a streaming zene rajongój, örülhet. Számos olyan fizetős streaming szolgáltatás van a piacon, amely nagy felbontású zenét kínál. A legelterjedtebbek közé tartozik a Tidal, amely tömörítetlen, veszteségmentes hangminőséget biztosít, és akár 9216 kbps 192 kHz-es és 24 bites mintavételezési frekvenciával is képes streamelni. És nem a Tidal az egyetlen; választhatja például a Qobuz vagy az Amazon Music HD szolgáltatást, amelyek szintén kiváló zenei katalógusokat kínálnak érintetlen, nagy felbontású hanggal. Hozzátesszük, hogy a legnépszerűbb streaming szolgáltatás, a Spotify még mindig nem teszi lehetővé a nagyfelbontású zenelejátszást, és már évek óta várunk a bejelentett Spotify Hi-Fi-re. Reméljük, valamikor a jövőben láthatjuk majd.
Nagy felbontású zenelejátszás az autóban
A fontos kérdés az, hogyan lehet nagy felbontású zenét lejátszani az autóban? Ismét több lehetőség és néhány többé-kevésbé ismert buktató létezik. És ez attól is függ, hogy milyen autórádiója van, mert nem minden készülék rendelkezik a szükséges bemenetekkel és a Hi-Res fájlok lejátszásának képességével. Általánosságban tehát a következő lehetőségek érvényesek.
1. USB bemenet (USB-meghajtó vagy okostelefon csatlakoztatása)
Valószínűleg a leggyakoribb lehetőség. Kedvenc zenéit kompatibilis, nagy felbontású formátumban (általában a már említett WAV vagy FLAC) töltheti fel az USB-meghajtóra. Talán minden mai gyári utángyártott autórádió rendelkezik USB-bemenettel, és ugyanez elmondható a modern gyári fejegységekről is. A legtöbb modern rádió képes a Hi-Res fájlok kezelésére is, de természetesen nem ez a szabály. Az okostelefonját is csatlakoztathatja USB-n keresztül, és a tárolt fájlokat dedikált alkalmazások segítségével lejátszhatja. Ezek közé tartozik a JetAudio az Android telefonokhoz vagy a VOX az iPhone-hoz.
2. AUX bemenet (Hi-Res lejátszó csatlakoztatása)
A második lehetőség a régi és bevált módszer, az AUX bemenet. Azonban nem minden gyári autórádió rendelkezik ezzel. Ha van, akkor ez egy remek lehetőség például egy Hi-Res zenelejátszó csatlakoztatására. Ez rengeteg előnnyel jár, amelyek általában magukban foglalják a szinte bármilyen típusú fájl lejátszásának lehetőségét, a beépített tárolót, a microSD-kártyahelyet, az áttekinthető érintőképernyőt és a csatlakozási lehetőségek széles skáláját. A jobb minőségű lejátszók a legjobb minőségű hangzás érdekében csúcskategóriás DAC-ot (digitális-analóg átalakító) is tartalmaznak. A Hi-Res lejátszó az audiofilok és zenebarátok első számú választása is, akik a fejegység megkerülésével, a lejátszót közvetlenül egy DSP processzorhoz vagy erősítőhöz csatlakoztatva játsszák le zenéjüket, amivel a cikk következő részében foglalkozunk.
3. Android Auto / Apple CarPlay (okostelefon-kapcsolat)
A Hi-Res fájlok lejátszásának érdekes alternatívái közé tartoznak az Android Auto és Apple CarPlay rendszerrel felszerelt autórádiók. Itt nem említjük meg az összes előnyüket, és kizárólag a nagyfelbontású zenelejátszásnál maradunk. Az Android Auto vagy Apple CarPlay alkalmazások vezetékes vagy vezeték nélküli módon csatlakoztatják okostelefonját az autórádióhoz. Ezután az alkalmazásokat a telefonjáról vezérelheti az autórádió kijelzőjén keresztül, ami nagyban megkönnyíti a zenelejátszást. Ez természetesen a már említett JetAudio, VOX vagy az olyan streaming-szolgáltatások, mint a Tidal, Qobuz stb. is használhatóak. Bár úgy tűnhet, hogy a mobiltelefon Bluetooth-on keresztül csatlakozik az autórádióhoz, valójában csak telefonálásra használja a Bluetooth-ot. Valójában a zenelejátszáshoz Wi-Fi hálózatot használ, amely a Bluetooth-szal ellentétben lehetővé teszi a nagy felbontású zene vezeték nélküli átvitelét.
(4). Mi a helyzet a Bluetooth-szal?
Talán észrevette a zárójeleket a címben, és ez nyilvánvalóan nem elírás. Bár a Bluetooth szuper kényelmes a streaming audio számára, a legtöbb autórádióban benne van, és a technológiája nagyon jól fejlődött a zenéhez, nem alkalmas nagy felbontású zeneátvitelre egy okostelefon vagy lejátszó és egy autórádió között. Ahhoz, hogy a Bluetooth lehetővé tegye a nagy felbontású zeneátvitelt, támogató kodek szükséges, mégpedig mindkét oldalon. Ma azonban nem tudunk olyan autórádióról, amely Hi-Res codec-kel rendelkező Bluetooth-t tartalmazna, mivel az autórádiók túlnyomó többsége és tipikus környezetben a legtöbb okostelefon az SBC codec-kel működik. Ez az alapvető (és világszerte legszélesebb körben használt) kodek, amely a Bluetooth-on keresztüli hangátvitel lehető legalacsonyabb szintjét képviseli. Az átviteli sebesség 192 és 320 kbps között változik, ami egyszerűen nem elég a Hi-Reshez, és a valamivel jobb minőségű MP3 a veszteségmentes FLAC formátumból csettintésre kapható. Ha tehát valóban tömörítetlen zenei élményre vágyik, a Bluetooth nem a megfelelő eszköz. A fentiek ellenére azonban van mód a Bluetooth használatára Hi-Res fájlok lejátszásához, és azt kell mondanunk, hogy ez az egyik legjobb minőségű megoldás. Erről a cikk végén olvashat.
Hogyan biztosíthat optimális feltételeket a Hi-Res fájlok lejátszásához?
Cikkünk második részében a Hi-Res fájlok lejátszási minőségével foglalkozunk. Ha audiofil, igazi zeneimádó, vagy ha egyszerűen csak elolvasott idáig, és érdekli a téma, akkor valószínűleg tudja, hogy a hangminőségnek más buktatói is vannak, nem csak a nagy felbontásnál. A végső hangminőséget ugyanis befolyásolja maga az autó, a hangszórók elhelyezése, a fejegység és jelének minősége, a beszerelt hangszórók és egyéb alkatrészek, és nem utolsósorban az út környezeti zaja.
Kérjük, vegye figyelembe, hogy az alábbi pontok nem jelentik azt, hogy a hallgatáshoz elengedhetetlenek. Ezek nélkül is lényegesen jobb minőségű, nagy felbontású zenét élvezhet, és a gyári hangszórókkal észreveheti a különbséget. Ezek csupán a mi ajánlásaink a Hi-Res fájlok maximális kihasználásához.1) A nagy felbontású audióhoz alkalmas komponensek telepítése
A Hi-Res fájlok minősége összefügg a hangkomponensek minőségével, és bizonyára nem meglepő, hogy a gyári vagy alap hangszórókon nem fog mindent hallani, amit a nagy felbontású zene nyújtani tud. Ezért a hangszórók cseréjét és egy erősítő, subwoofer vagy DSP-processzor beszerelését mindenképpen érdemes legalább megfontolni. Ha pedig tényleg komolyan gondolja a hangzást, akkor érdemes olyan komponenseket is választani, amelyek felkészültek a nagyfelbontású hangzásra. Kereshetünk egy analógiát az otthonunkban. Ha szeret nagyfelbontású filmeket nézni, akkor valószínűleg olyan tévéje is van, amelynek képernyőfelbontása ezt lehetővé teszi (ideális esetben 4K). És hasonló a helyzet az autós hangrendszerek esetében is. A minőségi gyártók manapság arra összpontosítanak, hogy továbbfejlesszék az audiokomponenseket, és olyan termékeket kínáljanak, amelyeket a nagy felbontású hangzás figyelembevételével terveztek. A hangszórók például szélesebb frekvenciaválasztékkal rendelkeznek, és bár ezek a tartományok az emberi hallás határán vannak, ezek a kibővített frekvenciák kiemelik a hallgatott zene hangminőségét, és további részleteket biztosítanak, amelyek hozzájárulnak a zenei élményhez az autóban. A hangszórók szintén szélesebb, körülbelül 10 és 30 ezer Hz közötti frekvenciaválaszt kínálnak, hogy a lehető legjobb eredményt kapja a hangszóróktól.
2) DSP processzor hozzáadása egy audiorendszerhez
Az autó belseje nem ideális az akusztika szempontjából, amint azt az autóhangzásról szóló következő
cikkünkben részletesebben is megtárgyaljuk. Maguknak a hangszóróknak a helyzete és a hallgatótól való különböző távolságuk mellett a hangot nagyban befolyásolják a hangszóróktól az emberi fülig vezető útjában lévő akadályok is. Sok autógyártó az audiorendszer általános hangzását kiegyenlítéssel is kiegyensúlyozza, hogy a rossz minőségű gyári hangszórók jobban szóljanak. A rendszer cseréje után aztán olyan problémákba ütközik, amelyeket sikeresen kiküszöbölhet, vagy legalábbis enyhíthet egy
DSP processzor beszerelésével. Ezen a hangzás részletesen beállítható, a jelkésleltetések beállításától kezdve a különböző szűrőkön és szinteken át a parametrikus equalizerig, amelyet a szakemberek a hangszórók frekvenciaválaszának mérésével együtt használnak. A DSP-processzor mérésével, majd beállításával a hangszórók lineáris frekvenciaválaszát kapjuk meg, ami lehetővé teszi a természetes kifejezést és a (nem csak) nagy felbontású fájlok maximális élvezetét.
3) A környező zaj szigetelése
Lehet, hogy most a homlokát veregeti, és azt kérdezi, hogy mi a fenéért hallgatna Hi-Res zenét az autóban, egy olyan környezetben, ahol elég sok zaj van? Egy olyan környezetben, ahol autópálya sebességnél nem élvezheti a nagy felbontású hangzás teljes előnyeit? Először is, rögtön az elején szögezzük le, hogy a magasabb minőségű zenefájlok még az összes útzaj és belső rezgés ellenére is jobban szólnak, mint a gyengébb minőségűek. A különbség valóban óriási. Ráadásul a hangerőt bármikor jobbra állíthatja, így nagyobb hangerőn élvezheti a zenét, ahol a Hi-Res esetében nem hallja a hangszórókból áradó fülsértő tömörített hangot. Egy másik fontos szempont azonban az is, hogy a jármű környezetét
szigetelő anyagokkal is javíthatja, hogy kiküszöbölje a környezeti útzajt. Ez hasonló hatással lehet az eredményül kapott hangminőségre, mint az autójába beszerelt audiokomponensek. Akik pedig időről időre követnek minket, tudják, hogy szorosan a
járművek hangszigetelésére szakosodtunk. Egy jól hangszigetelt autó tehát nemcsak az utazás kényelmét növelheti, hanem az adott autó hangrendszerét is kiemelheti.
A fejegység megkerülése a maximális, nagy felbontású hangminőség érdekében
Egy utolsó megjegyzés a valóban veszteségmentes hangzáshoz a lehető legjobb minőségben. Az audiofil fül számára gyakorlatilag szükséges lépés, amely általában a gyári fejegységekre és a gyengébb minőségű utángyártott autórádiókra vonatkozik. Valójában az összes fent említett nagy felbontású zenefájl-lejátszási lehetőséget többé-kevésbé maga az autórádió befolyásolja hangzásilag. Elsősorban magának az autórádiónak és belső alkatrészeinek a minősége, de a jel minősége is, amely - különösen a gyári egységeknél - gyengébb minőségű, és befolyásolhatja a végső hangélményt. A hangzás még nagyobb torzulását a kiegészítő gyári audiorendszerek biztosítják, amelyek a kiegyenlítéssel és egyéb beállításokkal olyan mértékben torzítják a hangot, hogy azt bizonyos esetekben még a DSP processzor sem tudja korrigálni. Az egyetlen és legjobb megoldás a keletkező hangzásra az, ha a fejegységet teljesen megkerüli, és a hangot közvetlenül a DSP processzorra vagy erősítőre küldi. A gyakorlatban egy Hi-Res lejátszó vagy egy okostelefon a hangforrás, és több fontos feltételt kell betartani. Figyelembe kell venni azonban egy bizonyos hátrányt is a lejátszón, okostelefonon vagy a DSP-processzor távvezérlésén keresztül történő vezérlés formájában. A hangzás azonban kétségtelenül megéri.
Kábelcsatlakozás
A legegyszerűbb, legmegbízhatóbb és mindenekelőtt a legjobb módja a Hi-Res lejátszó és a DSP processzor vagy a beépített DSP processzorral rendelkező erősítő összekapcsolásának a kábel. Ez biztosítja a valóban veszteségmentes hangátvitelt a Hi-Res fájl minőségével megegyező minőségben. Leggyakrabban optikai vagy koaxiális kábelt használunk a szóban forgó elektronikához való csatlakozáshoz.
Bluetooth-kapcsolat
Fentebb említettük, hogy a Bluetooth nem alkalmas nagyfelbontású zenelejátszásra, de van egy kivétel. Mégpedig olyan, amely a Bluetooth-ot az egyik legjobb lejátszási lehetőséggé teszi helyette. Az okostelefonnak vagy a Hi-Res lejátszónak rendelkeznie kell nagy felbontást támogató Bluetooth kodekekkel (aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LDAC), és ugyanez vonatkozik a DSP processzor vagy erősítő Bluetooth-moduljára is. Az említett kodekek szinte minden kiváló minőségű Hi-Res lejátszóban és a mobiltelefonokban is egyre nagyobb számban megtalálhatóak. Legalábbis az LDAC kodek, amely 24 bites minőségben, 96 kHz-en és háromféle sebességgel - 990, 660 és 330 kbps - lehetővé teszi a streaminget, a legtöbb mobiltelefonban megtalálható. Sajnos az Apple kivételt képez, mivel még mindig hűséges a saját AAC kodekjéhez, amely jelenleg az iOS által támogatott legerősebb kodek, 250 kbps maximális bitrátával. És sajnos ez nem elég a Hi-Reshez. Androidos telefonokon a fent említett Hi-Res kodekek szintén nem működnek automatikusan, azokat a fejlett fejlesztői beállításoknál kell aktiválni, különben továbbra is az alap SBC kodeken keresztül fog zenét lejátszani, amely a Hi-Res fájlokat normál mp3-akká tömöríti. A Hi-Res minőségű Bluetooth-kapcsolatot jelenleg a legjobb gyártók - például a Zapco, az Audison és a Helix - DSP-processzorai és erősítői kínálják, amelyek
Bluetooth-modulokat kínálnak a vezeték nélküli kapcsolathoz. Ezek a modulok lehetővé teszik a nagy felbontású zenelejátszást még az egyébként nem megfelelő Bluetooth-on keresztül is.
A hang beállítása egy adott eszközre
Ha arról beszélünk, hogy megpróbáljuk kihasználni a Hi-Res fájlok teljes potenciálját, és az autóba megfelelő berendezés van beszerelve, megfelelően hangolt DSP processzorral, akkor még egy utolsó fontos információt kell megemlítenünk. Mint már említettük ebben a cikkben, a gyári készülékeket gyakran jelentős kiegyenlítési és egyéb hangtorzító hatások érik, amelyeket a DSP-processzoron található parametrikus kiegyenlítővel lehet korrigálni a hangszórók frekvenciaválaszának mérése alapján. Ha azonban külső lejátszó vagy okostelefon kerül a rendszerbe, akkor meg kell mérni a hangszórók frekvenciaválaszát, és a mérések alapján kell beállítani a hangzást ehhez a további forráshoz. A tapasztalat azt mutatja, hogy a végső konfiguráció általában teljesen más, ezért nagyon fontos, hogy végigmenjünk ezen a folyamaton. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy választhatunk egy előre beállított hangbeállításokat tartalmazó, a gyári autórádióhoz való hangbeállítást, és egy második előre beállított hangbeállítást például egy mobiltelefonhoz, amely a telefon csatlakoztatásakor automatikusan aktiválódik. Ez az egyetlen módja annak, hogy valóban élethű hangzást biztosítsunk az autóban, és elengedhetetlen, hogy kb. 2-3 óra extra hangbeállítást biztosítsunk, ha egy lejátszót vagy okostelefont adunk hozzá az audiorendszerhez.